Ako sa rodí perlový náhrdelník

Ak chcete svoj ​​dekolt ozdobiť náhrdelníkom z pravých morských či sladkovodných perál, mohlo by vás zaujímať, ako tento šperkársky skvost v skutočnosti vzniká. Jeho zrod sa tiahne ako červená niť. Umenie v rozpoznaní odlišnosti kvality perál a ich spracovanie Vás prinúti byť pri výbere náhrdelníka, aj pri jeho kúpe v strehu.

Matka perál odkrývajúcia svoje tajomstvá

Perly sú plodom niektorých sladkovodných a morských lastúrnikov nazývajúcich sa perlorodky a ustrice. Perlorodky sa živia drobnučkými časticami organických látok, ktoré filtrujú z vody pomocou žiaber.

Perlorodky sú všeobecne citlivé na kvalitu vody. Zrnko piesku alebo kamienok, ktorý sa náhodou dostane medzi lastúru a plášť, je prvotným podnetom k tvorbe perlete vnútri tela mäkkýšov. Vniknuté zrnko potom perlorodka postupne, v snahe zbaviť sa podráždenia, obaľuje perleťovými vrstvami, čiže perleťou. Takto vzniká nekultivovaná (prírodná) a veľmi vzácna perla s nenapodobiteľnou farbou a leskom, ktorá si svojou krásu dokáže uchovať 100 až 150 rokov. Farba perly zodpovedá farbe lastúry a veľkosť perly závisí od druhu perlorodky.

Prírodné nekultivované perly sú pre väčšinu žien nedostupné kvôli vysokej cene. Preto sa predovšetkým v indonézskych farmách pestujú perly tzv. kultivované, ktorých cenový rozdiel je viac než zrejmý. Nekultivované perly pochádzajú z morských vôd a vznikajú bez zásahu človeka. Kultivované perly sú chované a vznikajú vďaka zásahu človeka. Morské perly sa dnes kultivujú tak, že do škrupín lastúrnikov farmári vkladajú, pre prirodzené obalenie perleťou, korálky. Kultivovaná morská perla má tvrdé jadro obalené vrstvou perlete a z tohto dôvodu je jej tvar guľatý. Riečne (sladkovodné) perly sa kultivujú inak, nepoužíva sa korálik, ale len kúsok tkaniva, perlorodka následne vytvorí perlu, ktorá je celá tvorená z perlete. Pri kultivácii nie sú perly umelo farbené. O ich farebnosť sa rovnako, ako u nepestovaných perál, stará sama perlorodka. Farbu i tvar perál ovplyvňuje prostredie, v ktorom perlorodka žije. Ak si vyberiete náhrdelník z kultivovaných perál, bude to výborná voľba.

Nedokonalosť patrí k pravým perlám

Autenticitou perál sa nenechajte oklamať. Kvalitu perál dokážete rozpoznať predovšetkým podľa tvaru, farby, veľkosti a prípadných kazov. Áno, nedokonalosť naozaj vystihuje a podčiarkuje pravosť perál.

Perly na náhrdelníku si dobre prezrite. Nebojte sa nájsť kazy, farebné fliačiky, či iné nerovnosti. Umelé perly spoznáte predovšetkým podľa lesku, ten totiž pripomína sklo. Navyše umelé perly bývajú dokonale guľaté, hladké a identické hneď na prvý pohľad. To naozaj nie je to, čo hľadáte. Umelá perla, pokiaľ s ňou zľahka prejdete o zub skĺzne, pri pravej perle budete cítiť jemný odpor.

Pravé perly sa vyznačujú drobnou tvarovou nerovnosťou a jemnými odchýlkami v hladkosti a farbe. Kvalitné perly musia byť farebne jednotné, pekné, čisté a prirodzene lesklé. Pri výbere náhrdelníka však dbajte na to, aby perly tvoriace náhrdelník, boli čo najviac tvarovo a veľkostne rovnaké a mali aj podobné nedokonalosti. Jedine takýto náhrdelník bude na vašom dekolte pôsobiť naozaj prirodzene a zaujme okolie. 

Čo znamená perlová väzba?

Spracovanie perlového náhrdelníka je pri výbere kvalitného šperku nemenej dôležité. Kvalitný náhrdelník je tvorený z perál, ktoré musia mať perlovú (uzlíková) väzbu. To znamená, že medzi perlami tvoria šperkári drobné uzlíky. Tie zabraňujú predovšetkým posúvaniu a poškodeniu perál trením sa o seba a väzba sama o sebe chráni perly pred rozsypaním, ak sa náhrdelník náhodou pretrhne.

Uzlíková väzba je pomerne časovo náročná a vyžaduje zručnosť a precíznosť šperkárov. Ak má perlový náhrdelník uzlíková väzbu, potom počítajte aj s vyššou, ale prijateľnou cenou šperku. Ak sú perly navlečené ako korálky, teda bez uzlíka, potom sa jedná o lacnejší a nekvalitný model šperku. Ak máte náhrdelník bez uzlíkovej väzby doma, odporúčame si ho nechať previazať v akomkoľvek dobrom zlatníctve s dielňou.

Doprava zdarma od € 60

Rýchle dodanie, šperky môžete mať už na druhý deň po objednaní.

Šperky skladom

Na sklade máme vždy široký výber perlových šperkov.

Certifikát pravosti

Ku každému nákupu dostanete certifikát pravosti perál.

Pozitívne recenzie

Prečítajte si recenzie obchodu od našich skutočných zákazníkov.