Ako vyčistiť striebro

Zoxidované a sčernalé striebro musí u svojich šperkov skôr či neskôr riešiť každý. Ako na to, aké sú najlepšie postupy a metódy čistenia striebra?

Sčernel vám strieborný šperk?

Najprv je dôležité povedať, že černanie striebra nie je závadou šperku, je to jeho vlastnosť. V prípade, že je Váš šperk vyrobený zo sterlingového striebra rýdzosti 925/1000 bez povrchovej úpravy (rhodiovanie, platinovanie, alebo iné) k jeho sčernaniu musí dôjsť.

Černanie je spôsobené oxidáciou striebra, ktoré je v kontakte so vzduchom. Proces oxidácie sa dá spomaliť lepším skladovaním, najlepšie v suchu, tme a v sáčku alebo škatuľke. Predávajú sa aj špeciálne vrecká a utierky napustené rôznymi roztokmi, ktoré spomaľujú oxidáciu striebra. Avšak treba dodať, že aj tak bude striebro (hoci výrazne pomalšie) oxidovať. Skôr alebo neskôr bude potrebné sčernalý strieborný šperk vyčistiť.

Metód ako na čistenie striebra je celý rad. Od kefky a zubné pasty až po rôzne chemické a fyzikálne reakcie (jednu popisujeme nižšie). My však odporúčame používať skôr bežne dostupných prípravkov na čistenie striebra. V prípade, že máte na šperku lepené kamene, alebo perly, odporúčame sa vyhnúť tekutým prípravkom, tekutina by mohla lepidlo rozpustiť a o kameň či perlu by ste mohli ľahko prísť. Skúste to najprv čistiacou utierkou, handričkou, alebo vatičkou určenú pre čistenie striebra. Pri väčšom znečistení šperku použite roztoky, alebo čistiace peny. Ak nepomôže ani to, odporúčame obrátiť sa na akékoľvek dobré zlatníctvo.

Ak budete svoje strieborné šperky udržiavať pravidelne, nikdy Vám nesčernajú natoľko, aby ste ich jednoducho nevyčistil do pôvodnej podoby.

Čistenie striebra pomocou elektrochemickej reakcie je jednoduché a účinné.

POZOR dávajte na lepené šperky. Šperky, pri ktorých bolo pre uchytenie perly alebo kameňa použité lepidlo, nie sú vhodné pre túto metódu čistenia . Práve u šperkov s perlou býva často použité lepidlo (náušnice, prstene, prívesky). Teplá voda by mohla lepidlo uvoľniť! 
  1. Pripravte si hrniec, hliník (stačí alobal), soľ a horúcu vodu.
  2. Hrniec vysteľte alobalom, alebo do neho vložte kus hliníka. Osvedčený je alobal. Hliníkom nemusíte šetriť, lepšie viac ako menej.
  3. Do vystlatého hrnca vložte strieborné šperky, nasypte soľ a zalejte horúcou vodou. Elektrochemická reakcia striebro veľmi rýchlo vyčistí.

Černota zo striebra mizne doslova pred očami. Potom stačí šperk opláchnuť sladkou vodou a utrieť handričkou, prípadne vyleštiť, ak zostal trochu matný.

Doprava zdarma od € 100

Rýchle dodanie, šperky môžete mať už na druhý deň po objednaní.

Šperky skladom

Na sklade máme vždy široký výber perlových šperkov.

Certifikát pravosti

Ku každému nákupu dostanete certifikát pravosti perál.

Pozitívne recenzie

Prečítajte si recenzie obchodu od našich skutočných zákazníkov.