Zrodenie perál
V hinduistickej kultúre sú perly spájané s Mesiacom a symbolizujú čistotu a lásku. Dokonca jeden z prvých mýtov o pôvode perál pochádza práve z hinduistickej knihy. Najvyšší Boh Krišna zostúpil do oceánu, kde objavil prvú perlu a tú daroval svojej dcére práve v deň jej svadby. Perly mali chrániť nevesty pred vdovstvom, zabezpečiť šťastný manželský život a vernosť. Perly ale tiež dokázali urýchliť zákony karmy a posilniť milostné vzťahy.
Od nepamäti boli perly spájané predovšetkým s láskou. Gréci a Rimania verili, že nosenie perál podporuje partnerskú súdržnosť aj manželskú harmóniu a tiež že ono pamätné puto medzi Psyché a Kupido bolo zobrazené ako šnúra z perál. Rimania považovali perly za symbol veľkého bohatstva, múdrosti, pôvabu a šťastia. Rimanky v perlových náhrdelníkoch spávali, aby sa im snívali pekné sny. O Venuši, rímskej bohyni zmyselnosti, krásy a lásky, sa zase tradovalo, že sa zrodila z morskej ustrice, rovnako ako perla.
Povesti o čiernych a bielych perlách
O perlách a láske rozpráva aj jedna polynézska legenda. Vo vtedajšej kultúre boli perly vždy synonymom čistoty a sily. Oro, boh mieru a plodnosti, ponúkol čiernu perlu z ustrice ako znamenie svojej lásky princeznej Bora Bora.
Zrodenie perál je však v mnohých legendách spája aj so slzami. Antická legenda považuje perly za slzy bohov. Gréci verili, že nosenie perál zabraňuje novomanželkám prelievať slzy. Legenda z Cejlónu hovorí, že slzy Adama a Evy vytvorili jazero, ktoré začalo rodiť čierne a biele perly. Ľudia verili, že biele a ružové perly boli z Eviných sĺz, vzácnejšie a drahšie čierne perly vznikli zo sĺz Adama.
Čierna perla mala povesť výnimočné hodnoty a vzácnosti. Ich nosenie si mohla dovoliť len kráľovská rodina a šľachta. Aj preto začala byť prírodná čierna perla označovaná ako perla kráľovien a zároveň ako kráľovná perál.
Odvar z perál ako elixír mladosti
Mongolskí vládcovia pili odvar z perál, pretože verili, že posilní ich mužnosť. V Indii sa perly nosili ako talizman a indickí bojovníci si nimi zdobili svoje ochranné štíty, aby ich ochránili pred zraneniami. Číňania naopak perlám pripisovali liečivé účinky. Z perál vyrábali perlový nápoj, ktorý používali na liečenie a dokonca ako elixír mladosti. Číňania verili, že čierne perly symbolizujú múdrosť a mysleli si, že perly padajú z neba a vytvára ich drak. Verili, že preto, aby človek ulovil perlu, musí najskôr zabiť draka, ktorý perly drží pevne medzi zubami.
Japonci zase verili, že perly vznikli zo sĺz mýtických bytostí - morských panien, víl a anjelov. Starovekí Egypťania si cenili svojich perál natoľko, že sa spolu s nimi nechali pochovávať. A kráľovná Kleopatra? Tá údajne rozpustila perlu z jednej zo svojich náušníc v pohári s octom a vypila ju. Tým chcela Markovi Antoniovi dokázať, že vie pohltiť bohatstvo celého národa jediným dúškom.
Ako vnímame perly dnes?
Perly podčiarkujú ženskú krásu a udržujú mladosť. Nositeľom perál pomáhajú perly vidieť sami seba jasnejšie, teda tak, aby sa mohli stále zdokonaľovať. Hovorí sa, že perly upokojujú emócie a udržujú duševnú stabilitu toho, kto ich nosí. Perly sa tiež často spájajú s čistotou a nevinnosťou. Dokážu chrániť nevinných aj deti. A ešte niečo, nikdy by sa nemali nosiť spolu s diamantmi.