Ako rozoznať falošnú perlu od pravej

Rozhodli ste sa obdarovať niekoho blízkeho krásnym perlovým šperkom? Určite vám treba pogratulovať k vášmu rozhodnutiu, bola to správna voľba. Ako však rozlíšiť šperky s pravými sladkovodnými alebo morskými perlami od falošných?

Na čo je potrebné si dať pozor, aby ste vaše peniaze skutočne investovali do pravého perlového šperku a nie do síce podobne vyzerajúcej, ale predsa len obyčajnej bižutérie? Na určenie pravosti perál použite viacero spôsobov určenia pravých perál.

Určite neodporúčame, aby ste perly kupovali na trhoviskách, respektíve niekde pod mostom v časovom strese. Odporúčame takýto šperk kupovať u overených predajcov a určite venovať nákupu patričný čas. Pri internetových nákupoch nezabudnite sledovať rôzne skúsenosti zákazníkov s príslušným obchodom.

Pravosť perál

Kvalita perál sa posudzuje podľa viacerých parametrov (najmä tvar, lesk, percento vád). Vo svete sa používajú dva systémy hodnotenia kvality perál A–AA–AAA, alebo označenie A–D (niekedy nazývané ako tahitské hodnotenie). Kvalitu perál však nie je možné objektívne zmerať, potom záleží predovšetkým na serióznosti obchodníka ako perly označí.

Pravosť perál sa ale pomerne ľahko zistiť dá. Nepredpokladáme, že by Vám predajca dovolil rozrezať niektorú perlu, aby ste mohli sledovať jednotlivé vrstvy perlete v pravej perle. Existujú ale aj nedeštruktívne amatérske spôsoby, podľa ktorých by pravú perlu od nepravej mohol rozlíšiť aj laik.

Rozlíšiť pravú perlu od falošnej sa dá zrakom a dotykom.

Skúmajte perly na dostatočnom svetle. Odraz svetla v pravých perlách je dúhový, v nepravých je sklenený. Na povrchu pravých perál je možné vidieť drobné nedokonalosti, nerovný povrch, rozdielny lesk. Pravé perly sú teda paradoxne menej dokonalé - nepravé perly sú na povrchu absolútne dokonalé. Pretože pravé perly vznikajú v obmedzenom priestore, majú len určitú maximálnu veľkosť. Tie väčšie majú priemer niečo viac ako 1 cm. Ak Vám teda ponúkajú nadmerne veľkú perlu, nebude pravá.

Pravé perly od napodobenín môžeme rozpoznať aj dotykom. Povrch pravých perál nie je dokonalý. Ak Vám predajca dovolí, skúste otrieť perlu o zub. Pri pravej perle cítite zrnitú štruktúru, nepravá perla sa po zube hladko šmýka, bez zadrhovania. Ak nemáte možnosť urobiť si takýto test na zube, skúste to nenápadne aspoň nechtom – po prejdení po povrchu pravej perly jemne cítite zrnitú, piesočnú štruktúru povrchu. 

Istotu, že skutočne kupujete pravý perlový šperk samozrejme zvýšite, ak od predajcu budete požadovať certifikát, potvrdzujúci pravosť šperku. Náš e-shop vám ho k šperkom priloží automaticky. 

Doprava zdarma od € 100

Rýchle dodanie, šperky môžete mať už na druhý deň po objednaní.

Šperky skladom

Na sklade máme vždy široký výber perlových šperkov.

Certifikát pravosti

Ku každému nákupu dostanete certifikát pravosti perál.

Pozitívne recenzie

Prečítajte si recenzie obchodu od našich skutočných zákazníkov.