Legendy o perlách

Perly svoju silu a plnú krásu ukázali ľudstvu už pred 6000 rokmi. Sú jediným organickým drahokamom a jediným skvostom, o ktorého pôvode sa traduje množstvo mýtov a legiend. V dnešnej dobe sú perly považované predovšetkým za symbol ženskej krásy a nežnosti. Popularitu si však perly získali už v dávnych kultúrach.

Zrodenie perál

V hinduistickej kultúre sú perly spájané s Mesiacom a symbolizujú čistotu a lásku. Dokonca jeden z prvých mýtov o pôvode perál pochádza práve z hinduistickej knihy. Najvyšší Boh Krišna zostúpil do oceánu, kde objavil prvú perlu a tú daroval svojej dcére práve v deň jej svadby. Perly mali chrániť nevesty pred vdovstvom, zabezpečiť šťastný manželský život a vernosť. Perly ale tiež dokázali urýchliť zákony karmy a posilniť milostné vzťahy.

Od nepamäti boli perly spájané predovšetkým s láskou. Gréci a Rimania verili, že nosenie perál podporuje partnerskú súdržnosť aj manželskú harmóniu a tiež že ono pamätné puto medzi Psyché a Kupido bolo zobrazené ako šnúra z perál. Rimania považovali perly za symbol veľkého bohatstva, múdrosti, pôvabu a šťastia. Rimanky v perlových náhrdelníkoch spávali, aby sa im snívali pekné sny. O Venuši, rímskej bohyni zmyselnosti, krásy a lásky, sa zase tradovalo, že sa zrodila z morskej ustrice, rovnako ako perla.

Povesti o čiernych a bielych perlách

O perlách a láske rozpráva aj jedna polynézska legenda. Vo vtedajšej kultúre boli perly vždy synonymom čistoty a sily. Oro, boh mieru a plodnosti, ponúkol čiernu perlu z ustrice ako znamenie svojej lásky princeznej Bora Bora.

Zrodenie perál je však v mnohých legendách spája aj so slzami. Antická legenda považuje perly za slzy bohov. Gréci verili, že nosenie perál zabraňuje novomanželkám prelievať slzy. Legenda z Cejlónu hovorí, že slzy Adama a Evy vytvorili jazero, ktoré začalo rodiť čierne a biele perly. Ľudia verili, že biele a ružové perly boli z Eviných sĺz, vzácnejšie a drahšie čierne perly vznikli zo sĺz Adama.

Čierna perla mala povesť výnimočné hodnoty a vzácnosti. Ich nosenie si mohla dovoliť len kráľovská rodina a šľachta. Aj preto začala byť prírodná čierna perla označovaná ako perla kráľovien a zároveň ako kráľovná perál.

Odvar z perál ako elixír mladosti

Mongolskí vládcovia pili odvar z perál, pretože verili, že posilní ich mužnosť. V Indii sa perly nosili ako talizman a indickí bojovníci si nimi zdobili svoje ochranné štíty, aby ich ochránili pred zraneniami. Číňania naopak perlám pripisovali liečivé účinky. Z perál vyrábali perlový nápoj, ktorý používali na liečenie a dokonca ako elixír mladosti. Číňania verili, že čierne perly symbolizujú múdrosť a mysleli si, že perly padajú z neba a vytvára ich drak. Verili, že preto, aby človek ulovil perlu, musí najskôr zabiť draka, ktorý perly drží pevne medzi zubami.

Japonci zase verili, že perly vznikli zo sĺz mýtických bytostí - morských panien, víl a anjelov. Starovekí Egypťania si cenili svojich perál natoľko, že sa spolu s nimi nechali pochovávať. A kráľovná Kleopatra? Tá údajne rozpustila perlu z jednej zo svojich náušníc v pohári s octom a vypila ju. Tým chcela Markovi Antoniovi dokázať, že vie pohltiť bohatstvo celého národa jediným dúškom.

Ako vnímame perly dnes?

Perly podčiarkujú ženskú krásu a udržujú mladosť. Nositeľom perál pomáhajú perly vidieť sami seba jasnejšie, teda tak, aby sa mohli stále zdokonaľovať. Hovorí sa, že perly upokojujú emócie a udržujú duševnú stabilitu toho, kto ich nosí. Perly sa tiež často spájajú s čistotou a nevinnosťou. Dokážu chrániť nevinných aj deti. A ešte niečo, nikdy by sa nemali nosiť spolu s diamantmi.

Doprava zdarma od € 20

Rýchle dodanie, šperky môžete mať už na druhý deň po objednaní.

Šperky skladom

Na sklade máme vždy široký výber perlových šperkov.

Certifikát pravosti

Ku každému nákupu dostanete certifikát pravosti perál.

Pozitívne recenzie

Prečítajte si recenzie obchodu od našich skutočných zákazníkov.